Späť

Stefan Żeromski pod Tatrami

Stefan Żeromski pod Tatrami

Powieściopisarz, dramaturg, publicysta, uznawany za jednego z najwybitniejszych prozaików przełomu XIX i XX, czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Tak w jednym zdaniu można opisać postać Stefana Żeromskiego. Jednak dla nas zakopiańczyków to przede wszystkim Prezydent „góralskiego manifestu”, jakim była Rzeczpospolita Zakopiańska. Postać - wzór. Wzór żarliwego, konsekwentnego, gotowego do wyrzeczeń patrioty, oddanego „sprawie polskiej”, który Ojczyznę pojmował jako całość łączącą kulturę również tę plebejską, problemy i konflikty społeczne, a nawet tak ważną dla pisarza przyrodę, również Skalnego Podhala.

Zapraszamy do lektury artykułu przybliżającego życiorys człowieka, tak ważnego dla historii naszego Miasta. Znanego jako znakomitego pisarza, ale też, a może przede wszystkim, ważnego działacza politycznego, włączającego się w Zakopanem w różne inicjatywy społeczne i gospodarcze oraz cieszącego się wśród górali olbrzymim autorytetem.

Cały artykuł znajduje się w Codzienniku Zakopiańskim:

https://www.zakopane.pl/strefa-turystyczna/codzien...

#SercemwZakopanem #ZmieńTerminNieOdwołuj #ZakopanePoczeka #OcalmyPolskąTurystykę #zostańwdomu #znówsięspotkamy #CodziennikZakopiański #wiadomości #zakopane

Multimedia

Prehrať Prehrať