Retour

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Plakat Festiwalu Organowego
Po raz kolejny w okresie wakacyjnym zabrzmi pod Tatrami muzyka organowa i kameralna. To już dziewiętnasta edycja festiwalu, cenionego przez wszystkich koneserów, gości odwiedzających nasze Miasto oraz mieszkańców. Mamy nadzieję, że tegoroczne wydarzenie będzie wyśmienitym uzupełnieniem letniej oferty kulturalnej Zakopanego. Zapraszamy na spotkanie z niecodziennym repertuarem w wykonaniu znakomitych artystów.

    O ich dobór i zachowanie wysokiej wartość artystycznej projektu zadba po raz kolejny Rafał Monita – teoretyk muzyki, altowiolista, menadżer kultury, krytyk muzyczny, wydawca, tłumacz, fotograf, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz studiów podyplomowych z dziedziny Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Założyciel Oficyny Artystycznej Astraia.

    Na tegoroczny koncert inauguracyjny pt. WAJNBERG VS MENDELSSOHN. MICHAL ROT – FORTEPIAN, WOJCIECH FUDALA – WIOLONCZELA zapraszamy do pełnych nieoczywistego klimatu, drewnianych wnętrz Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, 30 czerwca o godzinie 18:00.     Utwory prezentowane na koncercie: Sonata na wiolonczelę i fortepian nr 1, op. 21 (1945),Sonata na wiolonczelę i fortepian nr 2, op. 63 (1959) oraz Sonata na wiolonczelę solo nr 1, op. 72 (1960), pochodzą z pierwszej wspólnej płyty muzyków, która jest syntezą ich szerokich poszukiwań artystycznych. Decyzja o tym, by album w pełni poświęcony był sylwetce Mieczysława Wajnberga – genialnego muzyka, a zarazem postaci pełnej tragizmu, której twórczości jest doskonałym dowodem na to
jakie spustoszenie w narodzie polskim wyrządził Holocaust - nie była podyktowana trendem do odnajdywania zapomnianych kompozytorów. Wybrane utwory charakteryzują się bowiem bardzo wysoką wartością artystyczną i warte są upowszechniania.

    Michał Rot – Absolwent AM im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, dyplom z wyróżnieniem w 2012 roku w klasie fortepianu Prof. Cezarego Saneckiego. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursówmuzycznych, stypendystą MKiDN, prowadzi również ożywioną działalność koncertową, pracował pod okiem m.in. Paula Badury – Skody, Andrzeja Jasińskiego,Elzy Kolodin, Dang Thai – Sona, Jonathana Zaka, Jose Gallardo, Eduardo Huberta, Petera Eflera, Paula Guldy i Victora Chestopala.
    Wojciech Fudala – Wieloletni student prof. Pawła Głombika, absolwent AM im. K. Szymanowskiego
w Katowicach. W roli solisty zadebiutował w 2007 roku. Od tego momentu prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z polskimi oraz zagranicznymi orkiestrami. Jest laureatem konkursów muzycznych
w kraju i za granicą. Za swoje osiągnięcia był nagradzany przez polskie i zagraniczne instytucje artystyczne. Gra na francuskim instrumencie zbudowanym przez Jules Merciolle w 1933 roku.
WSTĘP NA KONCERT JEST BEZPŁATNY.
Więcej szczegółów oraz program pozostałych festiwalowych koncertów na stronie www.festiwale.zakopane.pl