Back

Festiwal "Inspirowane Górami..." im. Ewy i Macieja Berbeków

Festiwal "Inspirowane Górami..." im. Ewy i Macieja Berbeków

Festiwal Inspirowane Górami.jpg
Interdyscyplinarne wydarzenie organizowane jest przez Burmistrza Miasta Zakopane w celu upamiętnienia nadania Zakopanemu praw miejskich w roku 1933, które na stałe wpisało się w kalendarz jesiennych imprez kulturalnych naszego miasta. Celem festiwalu jest pokazanie twórczości w różnych dziedzinach, której źródłem jest fascynacja górami, w tym także Tatrami oraz miastem leżącym u ich podnóża, z jego ciekawą kulturą i historią. Festiwal jest również okazją do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu przez mieszkańców i turystów ceniących uroki piękniej tatrzańskiej jesieni.

Festiwal od trzeciej edycji jest dedykowany Maciejowi Berbece, który w 2013 roku zginął na Braod Peaku. 29 kwietnia 2018 roku, po wyniszczającej chorobie zmarła Ewa Dyakowska – Berbeka. 19 października 2018 roku w Teatrze im. St. I. Witkiewicza odbyło się uroczyste ogłoszenie Patronów Festiwalu – Zakopiańczyków pracujących i działających społecznie w Zakopanem, zaangażowanych w organizację Festiwalu.

 

IX Festiwal „Inspirowane Górami…” im. Ewy i Macieja Berbeków

Wstęp wolny. Obowiązkowa reje­stracja: www.zakopane.pl/rejestra­cja-na-wydarzenia

15 października- czwartek

godz.17.00 Promocja książki Agnieszki Jurczyńskiej- Kłosok „Nazewnictwo Tatr Wysokich”. Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Wierchy”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, os. Łukaszówki 4a

 

16 października - piątek

godz.16.00 Warsztaty górskie dla dzieci. „Podróż dookoła świata z Pawłem Strzeleckim” Prowadzenie: Michalina Kupper

Czytelnia Młodzieżowa Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego,, ul. Zborowskiego 1

godz.18.00 Wręczenie nagrody im. Macieja Berbeki dla najlepszego dyplomu Absolwenta Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara 

„Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku”. Spotkanie premierowe z autorami Dariuszem Kortko i Jerzym Porębskim.

Kino Miejsce, ul. Orkana 2

18 października - niedziela

Wystawa „Litera- Idea i Forma”

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego

Partnerzy:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Kino Miejsce, Kino Sokół, Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki, Centralna Biblioteka Górska PTTK, Wydawnictwo Agora

Multimedia